• MLADÝ EURÓPAN 2024

22. apríla 2024 sa v Európskom informačnom centre v Bratislave uskutočnilo regionálne kolo Mladý Európan 2024.

Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie participatívneho občianstva Európskej únie medzi študentmi stredných škôl na Slovensku. Nosnými oblasťami boli: Európske voľby, Európsky rok zručností, podpora digitálnej gramotnosti, boj proti dezinformáciám, programy EÚ pre mladých ľudí, Európska zelená dohoda, NextGenerationEU, Stratégia v oblasti biodiverzity.

• ÚSPECHY NAŠICH DIEVČAT A CHLAPCOV

Študenti našej akadémie sa v dňoch 17. a 18. apríla 2024 zúčastnili Stredoškolskej ligy v malom futbale. Tento turnaj zastrešovaný Bratislavským samosprávnym krajom sa konal na ihrisku SPŠE K. Adlera v Dúbravke.

Naši žiaci obsadili na turnaji v malom futbale nádherné druhé miesto. Turnaja sa zúčastnilo 42 chlapčenských tímov, ktoré boli rozdelené do 10 skupín. Chlapci si počínali znamenite, všetky štyri zápasy vo svojej skupine vyhrali a z prvého miesta postúpili do vyraďovacej časti, ktorá sa konala nasledujúci deň. V osemfinále si chlapci poradili po góloch Maroša Nováka a Dávida Poláka s gymnáziom Grösslingova. V ďalšej vyraďovacej fáze, teda vo štvrťfinále zdolali v pomere 3:2 gymnázium K. Štúra z Modry. Góly zaznamenali Adam Canolli, Maroš Novák a Tomáš Marton. V Semifinále sa naši stretli s Evanjelickým bilingválnym lýceom. Zápas sa v riadnom hracom čase skončil 2:2 a tak sa

• MEDZI ŽIVOTOM A SMRŤOU

Žiaci I. A triedy sa zúčastnili dňa 18.04.2024 výstavy Ústavu pamäti národa s názvom Medzi životom a smrťou. Výstava sa venuje téme holokaustu, ktorý sme spoznali cez príbehy preživších a hrdinov, ktorí pomáhali tisíckam prenasledovaných národným socializmom. Na komentovanom sprevádzaní výstavou sme sa dozvedeli najprv základné informácie o prenasledovaní počas druhej svetovej vojny. Na jednotlivých paneloch sme sa oboznámili s konkrétnymi osudmi ľudí, ktorí nezištne pomáhali prenasledovaným a dozvedeli sme sa o ich ťažkom osude. Nakoniec sme spoznali ocenenie Spravodliví medzi národmi. Výstava zachytáva osudy ľudí z 12 rôznych európskych krajín a už niekoľko rokov putuje po svete.

• DEŇ NARCISOV

Dňa 18. apríla 2024 sa na Slovensku konal už 28. ročník verejnej zbierky Deň narcisov. Deň narcisov je venovaný zvýšeniu povedomia a získaniu finančných prostriedkov na boj proti rakovine. Naša škola sa aj tento rok aktívne zapojila a vybraní žiaci druhého a tretieho ročníka pomáhali zbierať peniaze v uliciach Bratislavy aj priamo v našej škole. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli! Veľká vďaka patrí našim dobrovoľníkom za ich pozitívny prístup a ochotu a Lige proti rakovine za to, že nám aj tento rok umožnila pomôcť.

• Krajské kolo Olympiády kritického myslenia

Súťaž sa konala 19. 3. 2024 pre dve samostatné vekové kategórie 1.-2. ročník SŠ a 3.-5. ročník SŠ.
            Každý úspešný riešiteľ školského kola, ktorý dosiahol aspoň 40% z celkového počtu bodov postúpil do krajského kola. Z našej školy do krajského kola postúpilo 7 žiakov.
            Zadania OKM sa delili do troch tematických častí. Prvá časť sa zameriavala na mediálnu gramotnosť a overovanie informácií. Druhá časť sa bližšie pozerala na manipulatívne techniky, hlavne pri interpretácií dát a písaného textu. Tretia časť cvičila argumentáciu – schopnosť logicky, konštruktívne a slušne obhajovať pozíciu.

• SOCIÁLNE SIETE A ALGORITMY SIETE TIKTOK

Našu školu navštívil pán Vladimír Šnídl, reportér mienkotvorného Denníka N.

Žiakom I.E a I.F triedy prišiel porozprávať o nástrahách sociálnych sietí, o ich odvrátenej ale aj svetlej stránke. Vysvetlil nám rozdiely medzi pojmami hoax, dezinformácia, misinformácia a konšpiračná teória. Poukázal na to, čo je cieľom dezinformácií a ako média ovplyvňujú naše rozhodovanie. Tiež sme diskutovali na tému prečo fungujú hoaxy a ako ich odlíšiť od faktov. Žiaci sa rovnako dozvedeli ako fungujú algoritmy siete TikTok a takisto dostali tipy, ako si skontrolovať čas strávený na sieti. Pán Šnídl sa s nami podelil aj o odporúčania ako správne využívať sociálne médiá a ako sa nestať ich otrokom.

• PREDNÁŠKA O OBDOBÍ NESLOBODY

Dňa 09.04.2024 žiaci II.A, II.B a II.C absolvovali prednášku občianskeho združenia Living Memory, ktoré sa zaoberá fungovaním totalitných režimov. Aj keď sa to môže zdať, sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou. Preto je dobré o nej niečo vedieť. My sme nadviazali témou na exkurziu v Seredi a rozprávali sme sa najmä o období rokov 1939 – 1945, pretože to je jedno z období, keď sloboda samozrejmosťou nebola, samozrejmosťou bolo skôr žiť v strachu. Nezaoberali sme sa len historickými otázkami, ale rozprávali sme sa aj o súčasných problémoch slobody. Len slobodný človek môže naplno rozvinúť svoje schopnosti a byť sám sebou.

Štvrtok 25. 4. 2024