• MATURITA

• MATURITA  v šk. roku 2023/2024

Organizáciu maturitnej skúšky upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole.

EČ MS a PFIČ MS zabezpečuje oddelenie hodnotenia a monitorovania vzdelávania NIVAM.

Žiak posledného ročníka  si podáva prihlášku na MS v termíne do 30. septembra 2023 s uvedením maturitných predmetov  a pri cudzom jazyku aj úrovne (B1/B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky).

Žiak OA povinne maturuje z predmetov:

• slovenský jazyk a literatúra - SJL
        • cudzí jazyk - ANJ, NEJ
        • praktická časť odbornej zložky - OIP
        • teoretická časť odbornej zložky - OIT

Termíny konania maturitných skúšok v riadnom skúšobnom období šk. roka 2023/2024:

• 12. marec 2024 (utorok) – slovenský jazyk a literatúra – EČ a PFIČ MS
        • 13. marec 2024 (streda) – anglický jazyk, nemecký jazyk - EČ a PFIČ MS
        • 14. marec 2024 (štvrtok) – matematika – EČ MS
        • 9.  – 12. apríl 2024 – náhradný termín EČ a PFIČ MS
        • 8. – 10. apríl 2024 – praktická časť odbornej zložky
        • 27.  – 31. máj 2024 – ústna forma internej časti maturitnej skúšky
        • 11. - 12. jún 2024 - ústna forma internej časti maturitnej skúšky zo SJL pre žiakov bilingválneho štúdia

Z predmetu, ktorý má EČ MS a PFIČ MS (slovenský jazyk a literatúra, povinný predmet

zo skupiny cudzích jazykov), žiak úspešne vykoná MS, ak

• jeho hodnotenie ÚFIČ MS nie je horšie ako 3 (dobrý) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 %  alebo v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %, alebo
        • jeho hodnotenie ÚFIČ MS je 4 (dostatočný) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 % a súčasne v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %.

Z predmetu, ktorý má EČ MS a nemá PFIČ MS (matematika), žiak úspešne vykoná MS, ak

• jeho hodnotenie ÚFIČ MS nie je horšie ako 3 (dobrý) a v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 % z celkového počtu bodov, alebo
        • jeho hodnotenie ÚFIČ MS je 4 (dostatočný) a v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %.

Z predmetu, ktorý nemá EČ MS ani PFIČ MS (všetky ostatné predmety), žiak úspešne vykoná MS, ak jeho hodnotenie ÚFIČ MS nie je horšie ako 4 (dostatočný).

Bližšie informácie o maturite si môžete pozrieť na stránke: www.nivam.sk