• Splav Malého Dunaja

Dňa 27. 06. 2023 sa trieda 1. C zúčastnila Splavu Malého Dunaja. Žiaci začínali splavovať vo Vrakuni smerom do lodenice v Zálesí. Počasie nám prialo, videli sme vodné vtáctvo, časť lužných lesov a pre niektorých bola táto akcia premiérovým zážitkom. Po splave sa žiaci vybrali na menšiu spoločnú opekačku.

• Dejepisná exkurzia Osvienčim – Krakov

V dňoch 27. 06. 2023 – 28. 06. 2023 sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie z dejepisu do poľských miest Osvienčim a Krakov. V prvý deň cesty sme navštívili pamätník a múzeum Auschwitz – Birkenau (Osviečim – Brezinka), koncentračný vyhladzovací tábor, kde medzi rokmi 1940 – 1945 zahynulo milión stotisíc ľudí. Hlboko na nás zapôsobili hrôzy toho, keď človek začne nenávidieť druhých ľudí. Na druhý deň sme absolvovali prehliadku historického mesta poľských kráľov Krakov. Navštívili sme Wawel – kráľovský zámok v Krakove ale i hlavné námestie – Rynek glovny.

• Splav Dunaja

Splav Dunaja sa na Dudovej pomaly stáva tradíciou. Tri rafty sa zo sútoku riek Morava a Dunaj vydali na plavbu aj v utorok 27. júna. Na palubách viezli dobrodružných študentov triedy 1.F. Počasie nám prialo, niektorí odvážlivci sa počas krátkej prestávky na občerstvenie aj vykúpali. Pod vedením troch majsteriek sveta v raftovaní sme sa úspešne preplavili do lodenice v Karlovej Vsi. Spolupráca detí bola dokonalá a zážitok bol jeden z tých, ktoré si zapamätáme na celý život.

• Video o slovenských sviatkoch

Na hodinách anglickej konverzácie sme s p. uč. Jurčišin Schvartzovou preberali tému sviatky a dozvedeli sme sa veľa nových informácii. Rozhodli sme sa naše vedomosti spojiť do jedného záverečného projektu a spoločne sme vytvorili krátke náučné video o sviatkoch na Slovensku. Rozdelili sme sa do skupín a každá skupina spracovala jeden vybraný sviatok. V našom videu možno nájsť napríklad informáciu o tom, ako zvykne oslavovať Nový rok náš pán riaditeľ, či napríklad o tom, koľko peňazí potrebujete, ak chcete oslavovať sviatok sv. Valentína. Podľa nášho receptu si tiež môžete pripraviť tradičnú fašiangovú pochutinu - fánky. Dozviete sa tiež o tradíciách Veľkej Noci, kde nájdete aj návod ako upliesť vlastný vŕbový korbáč. A nakoniec vám povieme, čo vám možno prinesie sv. Mikuláš a o našich tradičných zvykoch, bez ktorých sa naše Vianoce nezaobídu. Na koniec by sme sa radi poďakovali vedeniu š

• Spoznávame Londýn a seba navzájom

V závere júna sa uskutočnil druhý školský výlet do Londýna, ktorý opäť poskytol žiakom tretích ročníkov možnosť spoznať svetovú metropolu na vlastnej koži a zároveň sa pripraviť na jednu z obávaných maturitných tém – anglicky hovoriace krajiny.

Počas dvoch intenzívnych dní sme spolu nachodili pešo 37 kilometrov, nespočetne krát sme sa presúvali metrom, a to určite otestovalo samostatnosť, zodpovednosť a vzájomný rešpekt. Zároveň, tieto dva dni prehĺbili priateľstvá a rozhodne prispeli k budovaniu tímu nielen v triede ale aj medzi triedami. Prešli sme pamiatkami a miestami ako napríklad Buckinghamský palác, Downing street, Piccadilly Circus, Soho, Čínska štvrť, navštívili sme Madam Tussaud's a Natural History museum, povozili sme sa na London Eye a pokračovali k Big Ben, House of parliament, popri rieke Temži videli Tower of London a Tower Bridge. Na záver druhého dňa sme sa presunuli d

• Riziká práce v zahraničí

Dňa 21. 06. 2023 sa v rámci preventívnych programov uskutočnila na našej škole beseda na tému ,,Riziká práce v zahraničí“ s kpt. G. Grísovou z okresného riaditeľstva PZ na Námestí hraničiarov. Cieľovou skupinou boli žiaci tretieho ročníka. Cieľom témy bolo informovať žiakov najmä o možných rizikách práce v zahraničí (obchodovanie s ľuďmi, prostitúcia, nútená práca, novodobé otrokárstvo), o možnostiach hľadania si práce v zahraničí prostredníctvom pracovných agentúr a podať informácie o základných bezpečnostných krokoch pri hľadaní si práce mimo domova.

• Prezentácia projektov – Business plánov

Štvrtok 15. júna 2023 patril prezentáciám projektov business plánov, na ktorých žiaci III.E usilovne pracovali celý školský rok v rámci predmetu tvorba a manažment projektov.

Pozvanie prijala aj odborná porota v zložení Ing. Martina Bebjaková, CFO Hestego a.s., Ing. Veronika Švaba-Ťažká, Transformation Manager 365.bank, Ing. Juraj Janči, CEO JJ Consulting s.r.o a Ing. Miroslav Zliechovec, Business Development Manager SAINT-GOBAIN SLOENSKO, ktorá našim podnikavcom poskytla cenné rady a usmernenia k ich podnikateľským nápadom a výhercov odmenila krásnymi cenami, za čo sme im nesmierni vďační.

Nedeľa 19. 5. 2024