• Otvorili sme brány našej školy

Dňa 29. novembra 2023 v čase od 8:30 do 14:00 h sa otvorili brány Obchodnej akadémie, Dudova pre záujemcov o štúdium na našej škole. Viac ako 500 žiakov a ich rodičov sa prišlo na vlastné oči presvedčiť o kvalitách štúdia u nás.

Skupinky sprevádzali žiačky a žiaci našej školy, ktorí predstavili moderné priestory našej školy. Kolegyne a kolegovia z pedagogického zboru ochotne zodpovedali otázky ohľadom štúdia v odboroch obchodnej akadémie i bilingválneho odboru. Pani ekonómka vo vestibule prezentovala úspešné Erasmus+ projekty, vďaka ktorým naši žiaci môžu zadarmo vycestovať do slnečného Španielska či Portugalska.

• Kyberšikana

V dňoch 10. a 28. novembra 2023 sa vo všetkých triedach prvého ročníka uskutočnila prednáška o kyberšikane pod vedením pani kpt. Mgr. Gabriely Grísovej z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Jej cieľom bolo poučiť žiakov o tom, čo je to šikana v kyberpriestore a ako sa dá voči nej účinne brániť. Šikanovanie nie je iba neetickým správaním, ale aj trestným činom. Veríme, že žiaci si z tejto prednášky odniesli mnoho zaujímavých informácií, ktoré im pomôžu bezpečnejšie sa pohybovať v online priestore.

• Odborná prednáška

Dňa 27. 11. 2023 za žiaci IV. C triedy zúčastnili prednášky na tému Účtovná uzávierka a účtovná závierka, ktorú pre nás pripravila pani Martina Kristeľ zo spoločnosti LeitnerLeitner Tax, s. r. o.

V úvode nám predstavila spoločnosť, predmet podnikania spoločnosti a pôsobenie na trhu.

Prednáška bola zameraná na zdôraznenie osobitností pri zostavení účtovnej závierky a upozornila nás aj na zmeny.

• Informatická súťaž iBobor

V druhom novembrovom týždni sa na našej Obchodnej akadémii Dudova uskutočnila celoslovenská informatická súťaž iBobor. Súťažili študenti prvých a druhých ročníkov v kategórií Junior. Celkový počet prihlásených študentov v rámci Slovenska bolo viac ako 12 000. Naši študenti sú v prvej 2 000 - ke, čo je super! A ako sa im darilo si môžete pozrieť:

• Dvere v učebni C13 sú otvorené pre všetkých

Veľmi málo škôl sa môže pochváliť miestnosťou, akú máme my na OA Dudova. Vďaka projektu Mením na zeleň 2023 od Nadácie ZSE sa nám podarilo zafinancovať a otvoriť projektovú miestnosť s názvom Second chance hut.

Čo sa dá v Second chance hut robiť?

Počas prestávok, vybraných hodín a popoludní každý štvrtok od 14:30 môžete prísť a opraviť si oblečenie, skrátiť nohavice, prišiť gombík, ušiť si niečo nové, naučiť sa štrikovať alebo háčkovať. Alebo si prísť iba tak sadnúť a zrelaxovať do priestoru ( čoskoro) plného zelene.

• Študentská firma glassArt, š.f.

USTANOVUJÚCE VALNÉ ZHROMAŽDENIE

Je nám cťou, že študentská firma glassArt, š.f., ktorá vznikla v rámci predmetu aplikovaná ekonómia, mohla dňa 21.11.2023 privítať svojich akcionárov na prvom valnom zhromaždení.

Predmetom podnikateľskej činnosti glassArt, š.f. je výroba umeleckého produktu, vytvárajúceho jedinečnú kombináciu rozbitých fliaš, epoxidovej živice a rámu. GlassArt môže slúžiť ako dekoratívny umelecký kúsok. Je vhodný do rôznych interiérov a štýlov. Toto umelecké dielo je unikátne nielen svojou vzhľadovou originalitou, ale aj tým, že každý kus je vytvorený ručne a neexistujú dva identické kusy. Je ideálny pre tých, ktorí hľadajú umelecký kúsok, ktorý pridáva do ich prostredia eleganciu a originalitu. Je tiež vynikajúcim spôsobom ako prepojiť krehkosť a krásu skla s trvanlivosťou moderných materiálov. Zároveň kladieme vysoký dôraz na ekológiu a spoločensky zodpovedné podnikani

• Rozbehni sa!

V utorok, 14.11.2023, sa v rámci projektu Rozbehni sa! žiaci 3. B zúčastnili workshopu, na ktorom mali možnosť rozvinúť svoje podnikateľské schopnosti. Workshop bol rozdelený na 5 častí, pričom každá časť sa venovala inému aspektu začínajúceho podnikania.

Žiaci sa dozvedeli viac o tom ako:

• posúd
          • Deň boja za slobodu a demokraciu - 17. november

Ústav pamäti národa pod názvom Festival slobody pod pyramídou pripravil pre študentov stredných škôl podujatie v budove RTVS - obrátenej pyramíde. Pri príležitosti 17. novembra sa ho zúčastnili študenti II.A a II.C. Podujatie bolo spojené s premietaním nového dokumentárneho filmu Malý svet pravdy, ktorý zachytáva spôsob tvorby a distribúcie samizdatov pred rokom 1989. Po pozretí filmu si naši žiaci vypočuli rozhlasovú hru a diskusie, ktoré zároveň vysielali naživo na rozhlasovej stanici Devín. Zoznámenie sa s témami, ktoré sa týkajú tohto obdobia, napr. Tábory nútenej práce a Súdna a mimosúdna perzekúcia, je určite dôležité.

Nedeľa 5. 5. 2024