Počas posledných dní školského roka sa študenti III.F zapojili do jednej z aktivít, ktorá bola súčasťou kurzu Erasmus + pre učiteľov v Barcelone: Resilience and well-being strenghts for teachers (Odolnosť a well-being zručnosti pre učiteľov), a ktorého sa zúčastnila kolegyňa Mgr. Zuzana Prokopová.
Kurz bol síce venovaný svojim obsahom predovšetkým učiteľom, no veľké množstvo aktivít je využiteľných aj na samotných hodinách počas vyučovania.
Je to práve preto, že kľúčové pojmy ako odolnosť a pocit celkovej pohody sú dôležité tak pre učiteľov, ako aj pre študentov a ich rozvíjanie by malo byť každodennou súčasťou vzdelávacieho procesu.
Ako teda súvisia tieto dva pojmy? Pocit celkovej pohody (well-being) je stav, kedy sa cítime dobre fyzicky, psychicky aj duševne a je mnoho faktorov, ktoré dosahovanie a udržanie si tohto pocitu ovplyvňujú, hlavne v dnešnej hektickej dobe. Všetci sa chceme cítiť predsa dobre (well-being) a jedným z nástrojov, ktoré nám pomáhajú dosahovať tento stav je odolnosť (resilience), čiže súbor techník, vďaka ktorým sa v stresovej situácii navrátime do pôvodného stavu rovnováhy a pohody.
Dobrá správa je, že odolnosť je ako sval, čiže dá sa trénovať a budovať. Čím viac odolnosť budujeme, tým viac rastie a tým menej času a úsilia musíme vynaložiť, aby sme sa zase usmievali, po tom, čo sa nám stane niečo nepríjemné, niečo čo nás zarmúti, alebo nahnevá.
A ako súvisela naša aktivita s budovaním odolnosti? Našu osobnú odolnosť môžeme budovať napr. aj tak, že sme si vedomí našich kvalít, pozitívnych vlastností, našich silných stránok, vieme, prečo sme dôležití pre naše okolie a za čo nás oceňuje. Študenti si preto vyrobili farebné vejáriky, dali si ich kolovať navzájom a každý každému napísal jednu vec, vlastnosť, ktorá sa mu na ňom/nej páči, za ktorú ju/jeho obdivuje, alebo za čo je jemu/jej vďačný.
Poznanie našich pozitív zvyšuje naše sebavedomie. Je veľmi prínosné si vo chvíli, kedy sa nám nie príliš darí, spomenúť na všetky dobré vlastnosti, ktoré máme, na všetko, za čo na nás okolie obdivuje, na všetko, čo sa nám už v živote podarilo.
Takto si uvedomíme, že i keď je možno dnes horší deň, nie všetko je hneď zlé a sú oblasti v živote, kde sme výnimoční. A aplikovaním tejto techniky v každodennom živote už môžeme hovoriť o osobnej odolnosti. Sami seba vieme podporiť (sme odolní) a rýchlejšie sa tak vrátime k pocitu pohody (well-being).
A o to práve ide, skúste to aj vy! 🙂
Mgr. Zuzana Prokopová