• Festival Slobody

Dňa 7.11.2023 sa žiaci II.B a II.E zúčastnili multižánrového medzinárodného Festivalu slobody, ktorý organizuje Ústav pamäti národa. Festival pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Pozreli sme si dva filmy. Prvý bol dokumentárny s názvom Ruky na skle. Hovoril o najväčších hrdinoch záchrany tzv. Wintonových detí, ich rodičoch. Film prostredníctvom piatich zachránených detí rozpráva príbeh ich rodín, spomienky na cestu vlakom do Británie, aj to, ako sa im potom v Anglicku žilo. Režisérkou filmu bola Veronika H. Tóthová a po pozretí filmu nasledovala diskusia s touto režisérkou. Potom nasledoval historický hraný film Deti od Windermere. Skutočný príbeh skupinky detí a dospievajúcich, ktorí prežili koncentračné tábory a väčšinou boli jedinými členmi svojich rodín, ktorí prežili holokaust. Oba filmy aj diskusia nám pomohli uvedomiť si, aká je sloboda dôležitá pre všetkých v kaž

• Záložka do knihy spája slovenské školy

Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave vyhlásila už 12. ročník celoslovenského projektu pre stredné školy Záložka do knihy spája slovenské školy. Tohoročná téma znela:

Hrdinovia detektívnych románov.

Do projektu sa zapojila aj naša škola. Prváci obchodnej akadémie vyrábali umelecké diela – záložky, ktoré slúžia nielen na podporu čítania, ale umožňujú študentom nadviazať kontakty medzi slovenskými strednými školami. Našou partnerskou školou sa tento rok stala

• Living Memory

Dňa 24.10.2023 sa uskutočnila prednáška a workshop pre žiakov druhých ročníkov z dejepisu. Občianske združenie Living memory si pripravilo program pod názvom Nový program pre demokraciu, pretože po 33 rokoch od pádu komunistického režimu v Československu v roku 1989 sa slovenská spoločnosť dostala do stavu, keď dopláca na nevyrovnanie sa s totalitnými režimami v 20. storočí. Prejavuje sa to nárastom extrémizmu, frustrácie a masívnej akceptácie konšpiračných teórií a dezinformácií, ktoré sa dotýkajú aj nás. Zároveň študenti absolvovali aj workshop orientovaný na posilnenie rozvoja kritického myslenia a odolávanie dezinformáciám.

• ŽENA, KTORÁ INŠPIRUJE MLADÝCH ĽUDÍ

Obchodná akadémia participuje na medzinárodnom projekte Inspiring Girls Slovakia, a práve preto prijala pozvanie na našu školu Petronela Halamová, hlavná štátna radkyňa, ktorá pracuje na oddelení strategickej komunikácie komunikačného odboru MZVEZ SR.

Žiakov III.C zaujala svojim rozprávaním o detstve, o štúdiu na škole doma aj v zahraničí. Rozprávanie doplnila zážitkami, ale aj prekážkami, ktoré musela prekonať a nevzdala sa. Svojim osobným postojom, radami a humorom motivovala a inšpirovala žiakov, za čo jej kládli rôzne otázky.

• OA DUDOVA IMATRIKULUJE PRVÁKOV🥇

Naše tohtoročné školské imatrikulácie, ktoré sa konali dňa 20.10. 2023 boli bez pochýb plné zábavy, zoznámenia sa s novými prvákmi a plné nových začiatkov. 🤩 Pripravené sme mali rôznorodé aktivity, vrátane hudobného kvízu, pekelnej výzvy, Twister a mnoho iných ďalších prekvapení. 🤭 Mali sme príležitosť spoznať nových žiakov/ spolužiakov a začať budovať trvalé priateľstvá. 🥰

• DIVADLO LUDUS – „NAŠE ŠATY“

V dňoch 16. a 19. októbra 2023 bola priamo v priestoroch našej školy odohraná inscenácia divadla LUDUS s názvom Naše šaty. Žiaci 1. a 2. ročníka bilingválneho štúdia si mohli pozrieť túto vynikajúcu monodrámu v podaní Alexandry Palatínusovej. Predstavenie sa venovalo závažným spoločenským otázkam, ktoré žiaci sledovali očami 17-ročnej hrdinky Kláry. Spolu s ňou sa zamýšľali nad tým, čo sú základné ľudské práva a slobody, čo naozaj znamená tolerancia a solidarita a aké sú dôsledky extrémizmu a neonacizmu pre našu spoločnosť. Po predstavení nasledovala krátka diskusia o kritickom myslení a základných argumentačných omyloch.

• JESENNÁ BUDAPEŠŤ

Výlet do Budapešti nám dal úžasnú príležitosť objaviť mesto v ktorom mnohí spolužiaci ešte neboli. Videli sme tropikárium, hrad, prezidentský palác, parlament a mnoho ďalších pamätihodností a zaujímavostí. Naša trieda III.B je vďačná aj za sprievodcu, ktorý nám poskytol rozsiahle a zaujímavé informácie o tomto meste, Budapešti a jej histórii.

• DEŇ ŽUPNÝCH ŠKÔL V BORY MALL

Bratislavský samosprávny kraj pripravil prezentáciu stredných škôl, kde sa samozrejme zúčastnila aj naša Obchodná akadémia Dudova 4. Obľúbené podujatie Deň župných škôl v Bory Mall sa uskutočnilo už po dvanásty raz a to v piatok 13. októbra 2023 v centre Bory Mall.

Žiaci základných škôl, rodičia, aj široká verejnosť mohli stredoškolákom a pedagógom župných stredných škôl klásť počas dňa zvedavé a zaujímavé otázky, na ktoré počas celého dňa odpovedali naši žiaci a učitelia. Záujem bol veľký a preto sa veľmi tešíme na Deň otvorených dverí, ktorý sa bude konať 29. novembra 2023 (streda) a 22. februára 2024 (štvrtok) v čase od 8:30 do 14:00 h.

Sobota 27. 4. 2024