• Odborná prax v zahraničí – Španielsko

Aj tento rok mali študenti tretieho ročníka možnosť zúčastniť sa programu Erasmus+ v rámci svojej praxe, ktorá prebiehala od 22. mája do 2. júna. Zahraničnú prax mali možnosť vyskúšať nielen v Portugalsku, ale aj v nespútanom španielskom Alicante.

Počas dvoch týždňov vykonávali odbornú prax v rozličných typoch predajní, penzióne, či dokonca v samotnom office Universal Mobility, kde mali možnosť nadobudnúť zručnosť v oblasti chodu prevádzok, organizácii a zabezpečení výletov pre veľké skupiny ľudí, či rozvíjať komunikáciu so zákazníkmi v cudzom jazyku. Tu sa stala veľkou výzvou španielčina, ktorá bola pre túto skupinu študentov veľkou neznámou, avšak výborne sa s ňou popasovali.

• JOBIIS startup v IKEA

Výherný tím súťaže Hackathon 2023 v zložení Erik Valentín, Emma Jesenská, Alexander Pallesitz, Michal Hledík, Viktória Živnová a nový člen tímu Kristián Bobačic, dnes v IKEA Components s.r.o. v Malackách, predstavili svoj startupový JOBIIS projekt, tímu expertov škandinávskeho reťazca IKEA. Myšlienka projektu JOBIIS všetkých zaujala a prezentujúceho Erika nezaskočila žiadna z otázok tímu expertov. Ďakujeme za milé privítanie, cennú spätnú väzbu, video prehliadku životnej cesty IKEA s množstvom zaujímavých informácií, ktoré nám všetkým opäť raz otvorili obzory a za nezabudnuteľný zážitok. Špeciálna vďaka patrí pani Editke Zámečníkovej, Project Leader v IKEA Components s.r.o.

• ONLINE PLATBY A PODVODY

Pre veľký úspech predošlej prednášky expertiek 365.bank v oblasti platobného styku, Ing. Lucie Gombíkovej, vedúcej referátu platobného styku, Ing. Lucie Belohlávkovej, vedúcej oddelenia platobného styku, Ing. Zuzany Světlíkovej, vedúcej referátu platobných kariet, milé dámy prijali naše pozvanie opäť. Žiakom II.B a II.C triedy prišli priblížiť aktuálne fungovanie online platieb v rámci tuzemského aj zahraničného platobného styku a upovedomiť ich o nástrahách, internetových podvodoch ako aj o bezpečnosti používania platobných kariet. Uviedli nám konkrétne príklady nástrah a poskytli cenné rady ako sa pred nimi chrániť. Ďakujeme za vysoko aktuálnu a prínosnú prednášku a aj za ústretovosť zodpovedať všetky našej otázky.

• Odborná prax v zahraničí - Portugalsko

Žiaci tretích ročníkov sa v dňoch od 22. mája do 2. júna zúčastnili programu Eramus+ v Portugalsku (Setúbal).
            Boli sme rozmiestnení do firiem, kde sme počas 2 týždňov vykonávali odbornú prax. Náplňou našej práce bola najmä administratívna činnosť vo firmách s rôznym zameraním a okrem toho sme sa venovali napríklad aj archivácii starých spisov z 20.storočia, organizácií výletov pre turistov a starostlivosti o loď.
            Voľný čas sme trávili spoznávaním Setúbalu a Lisabonu, ochutnávaním nových jedál a objavovaním krásnych portugalských pláží.
            Sme veľmi vďační za túto skúsenosť, ktorá nám otvorila možnosť práce v zahraničí a dopriali by sme každému, aby to zažil.
            #dreamteamsetubal #bestofdudova

• Návšteva v Ústave pamäti národa

Dňa 30. mája 2023 žiaci II.B a II.F navštívili Ústav pamäti národa (ÚPN). Pri príležitosti 20. výročia činnosti ÚPN boli pripravené pre študentov stredných škôl Dni otvorených dverí. V rámci našej návštevy sme si vypočuli prednášku na tému Politické procesy v rokoch 1948 – 1989. Jej primárnym cieľom bolo objasniť našim študentom historické súvislosti udalostí po roku 1948, ktoré sa spájali s organizovaním politických procesov na Slovensku. Prednášajúci p. Branislav Kinčok sa pokúsil definovať fenomén politických procesov – pomenovať príčiny ich vzniku, zmysel a ciele. V krátkosti charakterizoval aj ich mechanizmus a zároveň predstavil konkrétne prípady tých politických procesov, ktoré najväčšmi zasiahli slovenskú spoločnosť.

• Zoologická záhrada Schönbrunn

Vo štvrtok 25.5. žiaci III.E a I.F navštívili jednu z najkrajších zoo Európe, vo Viedni. Zoologická záhrada Schönbrunn je najstaršou zoo na svete a päťkrát za sebou získala ocenenie za najlepšiu zoo v Európe. Je súčasťou cisárskeho letného sídla Schönbrunn, ktoré je zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najobľúbenejšími obyvateľmi zoo sú pandy veľké. Zoologická záhrada Schönbrunn je jednou z mála zoo na svete, ktorým Čínska ľudová republika zverila pandí pár. Zoo Schönbrunn je pritom jedinou zoo v Európe, v ktorej sa podarilo prirodzeným spôsobom odchovať mláďatá tohto živočíšneho druhu, ktorý je na pokraji vyhynutia. Spoločne sme mali možnosť sa prezrieť si nádherné zámocké záhrady zámku, ako aj palmový skleník.

• Aktivity v prírode

Dňa 25.5.2023 sme s výchovnou poradkyňou a školskou psychologičkou navštívili príjemné prostredie Vodárenskej záhrady. Žiaci 1.B sa zoznámili so základmi Neurobiku, multisenzorickými cvičeniami, ktoré pomáhajú zlepšiť koncentráciu pozornosti, pamäť, myslenie a koordináciu pohybov oboch polovíc tela a spoločne zabavili sa pri aktivite Prezraď niečo o sebe“. Počasie prialo naším aktivitám a tak sme spolu strávili pekné chvíle.

• Botanická záhrada

V stredu žiaci I. A, I. B a I. C. navštívili Botanickú záhradu Univerzity Komenského v Bratislave. Žiaci mali možnosť vidieť rôzne druhy skleníkových a vonkajších skupín rastlín, ktoré sú súčasťou expozície tejto botanickej záhrady. Pekné počasie prispelo k príjemnej atmosfére a k možnosti lepšieho preskúmania jej zákutí.

• Mindfulness v Medickej záhrade

Dňa 24.5. sa skupinka nadšencov z 2.F triedy stretla v Medickej záhrade s cieľom bližšie sa oboznámiť s technikou mindfulness.

Postupným plnením úloh zistili, že mindfulness (všímavosť) zdôrazňuje život v prítomnom okamihu, tu a teraz. Predstavuje stav mysle, ktorá s otvorenosťou, bez posudzovania, bez očakávania a s vďačnosťou vníma život v prítomnosti.

Piatok 10. 5. 2024