• Spoznávame Viedeň

Dňa 19. 12. 2023 sa podarilo študentom I.A, I.C a II.B na chvíľku utiecť pred bratislavskou hmlou a inverziou do slnečnej Viedne.

Cestu tam im spríjemnila pani sprievodkyňa, ktorá ich oboznámila s históriou, umením, so známymi osobnosťami a zaujímavosťami Rakúska a Viedne.

Po príchode do Viedne strávili hodinku objavovaním obchodov na Mariahilfer Strasse, neskôr sa v rámci príjemnej prechádzky presunuli na hlavné vianočné trhy v blízkosti viedenskej radnice, kde si opäť užili rozchod.

• Vianočná Praha

Žiaci našej obchodnej akadémie mali možnosť zavítať do vianočnej Prahy a pozrieť si atmosféru cez deň aj večer. O bohatý program sa postarala sprievodkyňa Jindra, ktorá svojimi vedomosťami a príbehmi prekvapila nejedného žiaka. Žiaci spolu s učiteľmi navštívili Pražský hrad, Staré a Nové mesto, Václavské náměstí, Prašnú bránu a mnoho ďalších historických pamiatok. Večer zažili plavbu loďou po Vltave – Pražské Benátky. Odvážnejší si zašportovali na klzisku na Václavskom náměstí, ochutnali mieste dobroty a užili si spoločné chvíle so spolužiakmi.

• Vianočné trhy vo Viedni spojené s návštevou čokoládovne

Dňa 18. 12. 2023 žiaci II.C, I.B a I.E vycestovali na vianočné trhy do Viedne. Po ceste sme mali zastávku v známej čokoládovni Hauswirth v Kittsee. Pri tejto návšteve mali žiaci možnosť vidieť proces výroby čokoládových cukroviniek až po ich balenie. Po exkurzii sme sa vybrali do podnikovej predajne, kde sme mohli ochutnať jednotlivé cukrovinky a následne si ich aj kúpiť. Ďalej nasledovala cesta do Viedne. Po krátkej prehliadke mesta mali žiaci rozchod na najznámejších vianočných trhoch Rathausplatz. Počasie nám vyšlo a žiaci si vianočnú atmosféru užili.

• Advent v Budapešti

Dňa 5. decembra 2023 sa žiaci II. B, III. A a 4 žiaci štvrtých ročníkov zúčastnili výletu do Budapešti. Po príchode do hlavného mesta nasledovala krátka prehliadka Hradnej štvrte (Kráľovský palác, Chrám Matiáša, Rybárska bašta).

Po autobusovom okruhu sme mali osobné voľno v centre, počas ktorého sme si mohli zakúpiť dobroty na vianočný stôl. Popoludní sme navštívili vianočné trhy na Námestí Vörösmarty. Na oboch trhoch sme mali možnosť pochutnať si na typických maďarských kulinárskych špecialitách v doprovode príjemnej hudobnej produkcie.

• VGD spoločnosť – účtovníctvo, dane, audit

Na našu obchodnú akadémiu zavítala spoločnosť VGD, ktorá predstavila žiakom IV.E a III.C odborné oblasti, v ktorých vykonáva svoju podnikateľskú činnosť. Keďže spoločnosť podporuje rast zamestnancov prišla s ponukou na spoluprácu ohľadom odbornej praxe, brigád a vzdelávania pre žiakov počas štúdia. Pani Gabriela Čičmancová, ktorá riadi vo firme ľudské zdroje predstavila žiakom kariérne príležitosti v týchto oblastiach:

• Exkurzia Volkswagen Slovakia, a. s.

Žiaci 2. C triedy a 2. E triedy sa v stredu 6. 12. 2023 zúčastnili exkurzie do nášho automobilového závodu Volkswagen Slovakia, a. s.

Aj napriek nepriaznivému počasiu sme sa o 9. 00 h zišli pred vstupnou bránou Volkswagenu.

Pani sprievodkyne si nás rozdelili na dve skupiny, dostali sme slúchadlá a najskôr sme prechádzali vonkajší areál závodu. Pani sprievodkyňa tu poukázala na výhodnú polohu závodu – SR leží v strede Európy a má výbornú logistiku. Vnútorná prehliadka zahŕňala kombináciu troch hál – lisovňa, karosáreň a agregátna hala a Auto Fora, kde je návštevník oboznámený s históriou a konečnými produktmi, ktoré sa konštruujú v závode.

Sobota 27. 4. 2024