• Okresné kolo SŠ vo futsale

V dňoch 05. a 06. októbra 2023 sa naša škola podieľala na organizácii okresného kola SŠ vo futsale , BA V. Turnaj sa konal v hale SPŠ chemickej vo Vlčom hrdle. Podľa pravidiel futsalového turnaja sa mohli zúčastniť chlapci narodení v rokoch 2004 až 2008.

Z bratislavskej Petržalky si zmeralo svoje sily pätnásť stredných škôl v štyroch skupinách. Skupiny „A“, „B“ a „C“ sa hrali vo štvrtok 05.10. 2023 a skupina „D“ spolu s vyraďovacou fázou turnaja, následne v piatok 06.10.2023.

• Účelové cvičenie – 2. ročníky

Školský rok na našej škole začína aj účelovými cvičeniami organizovanými pre žiakov 1. a 2. ročníka, ktorí sa v priebehu jedného dňa oboznámia s praktickými ukážkami prvej pomoci, civilnej ochrany a orientácie, pohybu a pobytu v prírode. V pondelok 2.10. žiaci prvých ročníkov absolvovali zároveň aj ich prvý hromadný školský organizovaný pochod od školy cez petržalskú hrádzu na Malý Zemník. Druháci zase takto týždeň na to preverili svoju kondičku a vyšli z Koliby na Cvičnú lúku pod Kamzíkom a odtiaľ smerom do Lamača. Cieľom týchto cvičení je nadobudnutie poznatkov a zručností do života v prípade život ohrozujúcich stavov, či schopností orientovať sa v cudzom teréne bez použitia mobilných telefónov, či zachovať pokoj v prípade mimoriadnych udalostí.

• EKOTOPFILM

Žiaci 2. A triedy sa zúčastnili prezentácie na tému životné prostredie a lesné živočíchy na podujatí Ekotopfilm – Envirofilm. Boli nám prezentované pralesy a živočíchy žijúce v nich, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou prírodného ekosystému. Druhá polovica podujatia bola zameraná na ľudí, ktorí svojím prístupom k životnému prostrediu a správaním sa k živočíchom ohrozujú niektoré druhy živočíchov, ktorých počet sa stále znižuje.

• ODBORNÁ PRAX V ZAHRANIČÍ – ŠPANIELSKO, MALAGA

Začiatkom tohto školského roka mali študenti štvrtého ročníka bilingválneho štúdia po prvýkrát možnosť zúčastniť sa programu Erasmus+ v rámci svojej praxe, ktorá prebiehala od 10. septembra do 24. septembra 2023.

Počas dvoch týždňov vykonávali odbornú prax v rozličných typoch predajní, v prenájme bicyklov a katamaránov, na klinike krásy, v realitnej kancelárii, na predajni áut. Všade mali možnosť nadobudnúť zručnosti v oblasti chodu prevádzok, organizácií, v zabezpečení fungovania firiem, inventarizácie, dostali možnosť rozvíjať komunikáciu so zákazníkmi v anglickom jazyku a odvážnejší aj v španielčine. Španielčina bola pre našich žiakov veľkou výzvou, nakoľko sa ju učia pomerne krátko. K záveru pobytu všetci skonštatovali, že aj v tejto oblasti hodnotia tento pobyt ako prínosný.

• Účelové cvičenie – 1. ročníky

Dnes sa konalo za slnečného počasia účelové cvičenie pre žiakov prvých ročníkov. Žiaci mali možnosť precvičovať si v prírode na stanovištiach:

• zdravotnú prípravu
            • civilnú ochranu
            • orientáciu v teréne podľa mapy, buzoly, topografických značiek

Okrem toho upevnili vzťahy v kolektíve nielen medzi triedami ale celým prvým ročníkom.

• EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV

Žiaci našej školy si spoločne pripomenuli Európsky deň jazykov dňa 26. 09. 2023 prezentáciou rôznych krajín a jazykov. Cieľom Európskeho dňa jazykov je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania. Každá trieda bola špecificky vyzdobená podľa krajiny, ktorú prezentovala. Žiaci boli kreatívni a na túto príležitosť sa výborne pripravili rôznymi kvízmi, súťažami, prezentáciami a v neposlednom rade aj ochutnávkami národných špecialít. Prezentované boli jazyky a krajiny ako Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Česko, Chorvátsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko a mnohé iné.

• Župný športový deň stredoškolákov

So začiatkom školského roka už máme za sebou úspešný Župný športový deň stredoškolákov, ktorý sa uskutočnil 21.septembra na štadióne Mladej Gardy STU, ktorého sa každoročne zúčastňuje vyše 1500 stredoškolákov Bratislavského kraja. Počas krásneho slnečného dňa plného športu, silných emócií a endorfínov, sa aj našim študentkám podarilo úspešne umiestniť v niekoľkých športových disciplínach.

• Biela pastelka

V piatok 22. septembra 2023 sa uskutočnil ďalší ročník verejnej zbierky Biela pastelka, ktorá je zameraná na pomoc nevidiacim a slabozrakým. Naša škola chcela aj tento rok aktívne pomôcť, a tak vybraní žiaci druhých a tretích ročníkov (II. E, III. A, III. C a III. E) stáli 6 hodín na určených miestach v Bratislave a vyberali dobrovoľné príspevky od okoloidúcich. Časť zbierky prebiehala aj priamo na našej škole. Tu nás veľmi potešila ochota a spolupatričnosť našich žiakov a aj celého pedagogického zboru. Ďakujeme všetkým za pomoc s touto krásnou akciou a už teraz sa tešíme na ďalší ročník!

• KURZ OCHRANY ŽIVOTA A ZDRAVIA

Netradične aj tradične, ale hlavne poučne! Aj v tomto duchu sa v dňoch 11.-13. septembra 2023 konal každoročný Kurz ochrany života a zdravia pre žiakov 3. ročníka. Tentokrát sme ho spestrili o vojenské prednášky a showprogram Čestnej stráže SR, ktorá zavítala na našu školu po prvýkrát! Ako zvyčajne sme v utorok navštívili Malý Draždiak, kde si mohli naši študenti vyskúšať dýchanie a masáž srdca na cvičnej figuríne, plynovú masku, či dokonca streľbu zo vzduchovky. Neboli ukrátení ani o vedomosti z topografie, civilnej ochrany a ochrany životného prostredia na Slovensku. Čerešničkou za kurzom bolo absolvovanie branného preteku v okolí Kamzíka v Malých Karpatoch, kde už boli žiaci odkázaní v skupinkách sami na seba. Tu využili svoje zručnosti a nadobudnuté skúsenosti a zmerali si svoje sily v orientácii v teréne s pomocou mapy, moderných aplikácií a zároveň zbierali informácie napr. o miest

Sobota 27. 4. 2024